top of page

Máte otázky?
Mrkněte na co se ptají ostatní, 
možná najděte odpověď..

Seznam nejčastějších otázek a odpovědí, s kterými se na mě obracíte, když máte zarezervovaný termín. Projděte si je prosím, než i zavoláte. Jsou to rady a tipy, které se osvědčily mě. Každý fotograf má své know how. Některé rady jsou ale obecné a budou se vám hodit při každém focení. I při selphie..:-)

Speciální sekce svatebního fotografa se zaměřuje na nevěsty, jmenuje Rady pro nevěsty, tu si pročtěte, chcete_li se vdávat..:-)  Tyto rady jsou univerzální a hodí se každé nevěstě. Vychází z mé více než 10 leté praxe svatebního fotografa.

 • Jaké oblečení vzít sebou na focení?
  GLAMOUR Vezměte si 2-3 varianty oblečení na každý fotoset (na každou změnu líčení). Snažte se vybírat kousky prádla kontrastní, veselé, extravagantní, prostě takové, které byste normálně na sebe nevzali. Čím výraznější, tím pro fotku lepší. Ať není vše černé. Fotografie z ateliéru jsou nadčasové. Módních výstřelků typu leopardí šaty, přibalte co nejméně. Vyberte takové kousky, které vám sedí a sluší. Oblíbená je bílá košile, klidně pánská. Skryje případné nedostatky, dá se polít vodou, jde spustit z ramene. Nezapomeňte přibalit 1 glamour svůdné prádlo, ideální je set kalhotek a podprsenky. Krásně vypadají i korzety a bodíčka. Dokupte si samodržící punčochy, nebo vezměte podvazkový pás a k němu punčochy klasické, bez silikonových proužků. Boty na vysokém podpatku. Klínky raději nechte doma. Nezapomeňte na doplňky. Opět platí že čím výraznější, tím lepší. Perly na krk, korálky, škrabošky, klobouk, to vše vaše fotografie ozvláštní. Hrajete na hudební nástroj? Takový akt se saxofonem nebo houslemi vypadá nádherně. Rekvizita, která vystihuje právě vás, udělá vaše fotky jedinečné. A poslední rada, nezapomeňte si už během líčení povolit nebo sundat spodní prádlo, ať je nemáte otlačené. RODINNÉ FOCENÍ Vezměte si 3 různá oblečení rozdílných barev. Snažte se vybírat barvy kontrastní, tedy na fotografování ven nebrat zelené oblečení, ale naopak červené, oranžové, žluté. Na fotografování v ateliéru, vypadá skvěle nadčasové oblečení, které nepodléhá módním výstřelkům. Dobře vypadají modré džíny a bílá košile nebo tričko. Pokud se budete chtít fotit celá rodina, myslete i na sebe. Maminky mají sklon dorazit v jednom jediném bílém tričku. To nás potom zbytečně limituje. Vhodná nejsou ani trika s výraznými nápisy a komplikovanými vzory. Na výsledné fotografii působí rušivě, zbytečně odpoutávají pozornost. V ateliéru Šebestová se snažíme vnést do fotografií jednoduchost a přirozenost. Hlavním motivem je váš krásný úsměv. Můžete vzít jedno slavnostnější oblečení, jeden neformální letní převlek, nebp zimní oblečení s rukavicema šálou a kulichem. Hezky vypadají výrazné rekvizity jako kloboučky, brýle, námořnické pruhované triko, čepice a šály. Ideální je přivézt si i více párů bot, nebo se můžete fotit s bosýma nohama. Nezapomeňte na oblíbenou hračku.
 • Jak probíhá boudoir focení a kdo je v průběhu focení přítomen?
  GLAMOUR Focení začíná líčením a česáním v maskérně, s vizážistkou se můžete domluvit jaký typ líčení i účesu se vám líbí. Klidně si přineste nějaký obrázek, typ líčení. Poté se přesunete do ateliéru, kde s fotografkou domluvíte styl fotek jaké se vám líbí a ukážete co jste si přinesly sebou. Uděláme si společně plán focení. Jeden fotoset se fotí většinou 1 hodinu. Fotit i líčit bude žena, nikdo jiný během focení neasistuje. Chcete si vzít sebou kamarádku a nebo přítele? Klidně, rozhodnutí je na vás. Vy musíte vědět, jestli vás nebude zbytečně znervózňovat. RODINNÉ FOCENÍ Rodinné i těhotenské focení trvá zhruba 1 hodinu, s vámi je v ateliéru pouze fotografka. Rádi byste si doobjednali styling nebo vizážistku? Domluvte se s fotografkou předem. Je dobré jít do ateliéru s jasnější představou, jaký typ fotek by se vám libil. Budou se fotit jen děti anebo všichni společně? Budete chtít fotku s dětmi každý zvlášť? Vezmete sebou i babičku? To vše si rozmyslete předem.
 • Jak probíhá výběr fotek pro retuš a co se stane s ostatními záběry?
  Fotky pro úpravu a retuš si vybíráte vy sami. Do 3 dnů po focení vznikne galerie se všemi nafocenými zdařilými záběry. Tu si stáhnete z datového uložiště. Provedete výběr fotek, nemusíte se držet přesného počtu v balíčku. Vyberte kolik se vám bude líbit. Vždy se dá udělat varianta "na míru". Při vybírání se soustřeďte hlavně na výraz. Aby měla výsledná fotka náboj. Případné nedostatky na těle se dají zaretušovat, stejně tak modřiny, otlačeniny, drobné vrásky, nedokonalosti kůže. Retuší se dá lehce poupravit i linie těla, například zúžit paže, zakulatit prsa, zlehka prodloužit nohy. Všechny ostatní fotky které nepostoupí do výběru pro retuš jsou také vaše. U ateliérového focení je získáte v rozlišení 100x1500pix. U svatebních fotek budete mít všechny v plném rozlišení.
 • Jak se dostat do ateliéru Šebestová a dá se u vás parkovat?
  Ateliér Šebestová se nachází v ulici Sabinova 8. Vchod pro kočárky bez schodů je lepší z ulice Jeseniova 8, přes vnitroblok s dětským hřištěm. Ateliér Šebestová se nachází asi 50 m od bus zastávky Rokycanova. A asi 800 m od metra A Flora. Autem se dá pohodlně zaparkovat v garážích pod Billa obchodním centrem, na Koněvově ulici. Garáže se jmenují Vítkov, cena je 40,-/hod. Dá se platit i přes aplikaci. Ateliér se nachází v rohové budově Sabinova/Rokycanova a je v 8.patře.
 • Jak je vybavený Ateliér Šebestová a jaké jsou možnosti ateliéru?
  Ateliér má rozlohou 100m2, a je rozdělený do 2 studií. BABY STUDIO Fotostudio Baby je vybavené pro focení dětí a na newborn focení. Studio je čistě bílé, vytápění na příjemných 26 stupňů. V rámci 1.studia se v ateliéru nachází i kuchyň, kde vznikají nádherné rodinné lifestyle snímky. K dispozici je v baby studiu i černé pozadí, to je skvělé pro focení těhotenských fotek a fotek miminek v mužských rukách. Takové fotky jsou krásné černobílé. BOUDOIR STUDIO Větší studio Ateliéru Šebestová je vybavená jako luxusní apartmán, je ideální na boudoir a glamour focení. Glamour fotky se fotí krásně u oken se záclonami, na posteli, sedačce, v houpací síti. V lifestyle boudoir studiu se nachází i dřevěné vyvýšené podium, to umožňuje sednout si na schod , nebo zapózovat na bílé dřevěné podlaze. Mou srdeční záležitostí v prostoru je akvárium, které spíše zdobí. A děti ho milují. Většina fotek vzniká naprosto přirozeně, v kulisách ateliéru. Nechybí křesílka, sedačka, kožešiny. Maximální kapacita ateliéru jsou 4 dospělí + děti. Rekvizity pro RODINNÉ focení jsou například: Indiánské tee-pee, knížky, odrazové autíčko, košíky a nádoby pro miminka, kožešinky, háčkované dečky, čelenky i čepice, wrapy, brýle, klobouky. Nechybí přebalovací pultík. Rekvizity pro GLAMOUR focení: V ateliéru si můžete bezplatně půjčit výrazné šperky, perly, boty na podpatku, síťovaný obleček s nohavicemi i mini šaty, ty jsou výrazné a sexy. Nechybí punčochy a podvazkový pás. Paruka i klobouk. Do ateliéru proudí sluníčko dopoledne i odpoledne. Nejraději fotím na denní světlo, ale záblesková světla jsou také ve vybavení ateliéru, pro focení siluet a aktů typu světlo/stín, jsou nezbytné. U Newborn focení miminek se fotí speciálním slabým zábleskovým světlem s odrazem, ale i využití denního světla je skvělé. Zejména na rodinné lifestyle fotky s miminkem a všemi členy rodiny. Nebo když je miminko vzhůru.
 • 14 rad speciálně pro NEVĚSTY
  1. Uvažujte o zhotovení všech formálních „oltářových“ záběrů před obřadem. Zkuste se přenést přes starou tradici, vzájemného „nevidění se do obřadu“. Den pak běží hladčeji, jste čerstvější a fotografie vypadají mnohem lépe, také si ještě můžete užít nějakou tu zábavu před samotným obřadem. 2. Nazujte si pohodlné boty! Vezměte si náhradní punčochy. 3. Nic nenechávejte na poslední chvíli. Neexistuje nic, co by se dalo nazvat plánováním příliš dopředu. Udělejte si seznamy, speciálně věcí, které potřebujete do kostela. Mějte na předem určeném místě s prstýnky s potřebnými doklady. 4. Nepanikařte, když všechno nejde přesně podle plánu. Vaše šance, že všechno půjde hladce se zvyšují s počtem najatých zkušených profesionálů, kteří jsou vždy připraveni Vám pomoci. Nezapomeňte, že nejlevnější způsob nemusí být vždy ten nejlepší. 5. Nesnažte se být „supermanskou nevěstou“, která vše zařídí a udělá sama – delegujte část svých ukolů na ostatní ochotné lidi. 6. Ohlídejte si, aby manžel, ani svědek noc před obřadem nepropili a neprobděli. 7. Mějte pro sebe připravenou alespoň malou tyčinku na fotografování po obřadě – Bounty, Snickers – snížíte si tak stres. Dobře a kvalitně se před obřadem najezte. Najezte, nepřejezte. 8. Mějte pro manžela připravenou extra košili nejen v parných dnech. 9. Nezapomeňte na malou „lékárničku svateb“ – obsahuje náplasti, antacidové tablety, mátové žvýkačky, aspirin, špendlíky, jehlu s nití, papírové kapesníčky, hadřík na boty. 10. V kostele i v obřadní síni by měly sedět co nejblíže ke dveřím matky s plakajícími malými dětmi. 11. Pokud na párty hodláte servírovat alkohol, najměte si profesionálního barmana, který se nebojí usměrňovat lidi, či jim přímo obsloužení odepřít. Pamatujte, že jste odpovědní za problémy, které umí alkohol vyvolat. 12. Pokud nosíte brýle, doporučuji antireflexivní skla, nejraději však kontaktní čočky. 13. Kytici držte dole, nakloněnou dopředu (stonek je schován) s loktem jen trošku ohnutým. 14. Vyzkoušejte si svůj závoj na předsvatební schůzce s kadeřníkem (zkouška). Dobrý nápad je, požádat Vašeho kadeřníka, aby závoj upevnil on, protože většinou se během upevňování závoje poruší účes, takže kadeřník může zasáhnout.
 • A na závěr rady, jak pózovat při glamour focení.
  Nejdiskutovanější téma žen, které se na focení chystají. A je jedno jestli je to budoucí nevěsta, žena co si plánuje nafotit akty, nebo těhotenské fotografie. "Co když nebudu vědět jak si stoupnout, kam s rukama? Všechny modelky vypadají na fotkách tak přirozeně, ale já se neumím do foťáku tvářit, nejsem fotogenická." Neexistuje ošklivá žena, pouze špatní fotografové. A teď ty slíbené rady před focením. * Aby vaše tvář na fotografiích opticky zeštíhlela, nakloňte ji dolů pod úhlem 45 stupňů. Pro dokonalý tvar Vaší brady pomůže malý trik, přitiskněte jazyk na horní patro. *Při pózování se snažte mít tělo a obličej v opačných osách. Tzn. tělo bokem, obličej zpříma a naopak. * Krása vašich rukou s dokonale upravenými nehty vynikne, když nebudete ukazovat plochy rukou, ale spíše hrany. Ruka se opticky prodlouží . Prsty nechte volně pokrčené, ne napnuté. * Prsty vašich rukou, stejně jako kolena a lokty, by neměly směřovat k fotoaparátu. * Chcete-li vypadat štíhle a delší (a kdo by nechtěl), postavte se zpříma a ramena stáhněte dozadu. *Pozor na hrbení se. Hlídejte si záda a ramena. *Krk a brada se vám nádherně vypne a získá dokonalý tvar při ohlížení přes rameno. Ono známé, svádivé a neobyčejně účinné „házení očima“. * Pro plnější vzhled vašich rtů pomůže, když je budete mít mírně rozevřené asi tolik, aby mezírkou mezi rty prošla pětikoruna (až si to budete zkoušet, doporučuji minci pečlivě omýt). Všimněte si, kolik modelek špulí rty a pootevírá ústa jako při silnějším nádechu. * Světlo se může odrážet od vašich rtů a dávat zubům nelichotivý žlutý či oranžový odstín v případě použití nevhodné rtěnky. Pozor na červenou a oranžovou barvu. Je lepší vybrat rtěnky spíše ve studenějších tónech. * Pokud máte druhou bradu, napněte krk a vystrčte hlavu mírně dopředu, směrem k objektivu. * Pokud máte malý nos, stavte se spíše z profilu a poloprofilu. Velký nos – trošku zvednout bradu a nos přímo proti foťáku. * Klasická ženská póza – naklonit hlavu k rameni bližšímu k fotografovi. * Oči rozdílné velikosti – větší oko blíže ke kameře. * Pokud víte že hodně mrkáte, nechte si od fotografa počítat. Zavřít oči, jedna, dva, tři – snímek. U fotek s větrákem to pomůže skoro každému.
bottom of page