top of page
  • Obrázek autoraFotografka Šebestová

Proč fotím raději v ateliéru než venku

Jarní měsíce jsou tu a když vykouknu z okna, na všechny ty květy, mám chuť jít ven. Focení venku naprosto miluji a zvláště u rodinného focení kde jsou děti starší než jeden rok, ho doporučuji.

Když jedeme na výlet nebo dovolenou, můj syn to vždycky odnese. :-) Bez podvečerního focení nemá šanci uniknout.

Ale focení venku má svoje specifika a omezení, a s těmi je nutné počítat.


Kdy nejlépe fotit venku


Když se podíváme na většinu fotek v portfoliu fotografů, kteří fotí venku v přírodě, Zjistíme že jsou plné sluníčka a to většinou v proti světle. Takže sluníčko je často vidět v záběru fotky.

Takové fotky Vznikají většinou buď hodně brzo ráno, třeba v 5, a nebo když sluníčko zapadá. A to je ta takzvaná zlatá půl hodinka, většinou hodinu předtím, než sluníčko zapadne.

A tady máme první kámen úrazu. Totiž když se rodina rozhodně nechat se jít vyfotit s malým dítětem, většinou preferují čas po odpoledním spánku tzn. někdy kolem jedné nebo druhé hodiny. A takové sluníčko je na focení absolutně nevhodné. I když všem maminkám věřím, že to je právě ta chvíle, kdy se jich děťátko nejvíce usmívá a spolupracuje a je nejlépe naladěné.

Je to přesně ta denní hodina, kdy se nejraději objednáváte na rodinné fotky ke mně do ateliéru. Buďto na 10 hod dopoledne nebo na 2 hodinu odpoledne.

Ovšem obě hodiny jsou na focení venku absolutně nevhodné.


Co když bude pršet?

Tohle obavou se trápí většina nevěst před jejich velkým dnem. Je to ale i problém fotografů, kteří nemají ateliér a fotí pouze venku.

Pokud si rodinu domluví na 7. hodinu večer a v ten den je sluníčko za mraky, je v podstatě úplná škoda peněz i času takové focení absolvovat.

Protože fotky které vidíte u něj na webu, fotky plné slunce a krásných dlouhých stínů, nikdy mít nebudete.



Je příroda opravdu ten nejkrásnější ateliér?


Na tuhle otázku musím odpovědět ano, ale.. Ano, když se dostanete ve správný čas na správné místo, a budete mít štěstí na ty správné světelné podmínky, potom se fotce venku, například v lese, opravdu nic nevyrovná.

Takové fotky jsou nádherně nasvícené, přirozené, jsou plné života, k rodinnému focení se báječně hodí.

Nicméně Žádný profesionální fotograf nebude schopný donekonečna měnit termín focení, jenom kvůli počasí.

Proto si myslím, že by každý fotograf měl mít připravenou i takzvanou mokrou variantu. Jako u svatby. Buďto by měl disponovat vlastním ateliérem, a nebo se dohodnout na focení u vás doma.

Focení venku se potom dá domluvit někde poblíž jeho ateliéru a když počasí nevyjde podle vašich představ, je ateliér vždycky sázka na jistotu.

Navíc pokud máte malé děti, které kolem 7. hodiny večer už nemají už optimální drive a radost, je ateliér vaší nejlepší volbou.



A co těhotenské focení venku?


Těhotenské focení je speciální disciplína a od rodinného focení se velmi liší.

Určitě se shodneme na tom, že večerní hodiny jsou Ok, naopak se takový čas hodí naplánovat po pracovní době. Nicméně na sluníčku a jeho svitu už závislí jsme.


Boudoir focení s těhotenským bříškem


Pro mě je těhotenské focení vždy tak trochu boudoir focení. Jsem zaměřená na linie ženského těla a snažím se, aby fotka a žena na ní vypadala co nejvíce sexy a celkově pěkně. A aby se na fotce sama sobě líbila, a to nejen ve výrazu v obličeji, ale i v linkách těla.

A proto si u těhotenského focení zvlášť dobře rozumím se svícením ve stylu světlo x stín.

A ze zkušenosti vím, že i takové fotky si nastávající maminky nejčastěji vybírají.

Fotím je ráda na černém pozadí, kdy je nasvícená pouze linie bříška, profilu a prsou a fotím ráda i silulety, kdy je ženské tělo tmavé a obrys vystupuje z bílého pozadí. Obě tyto varianty je téměř nemožné nafotit venku v přírodě, protože tam většinou fotíme pomocí přirozeného světla.

A i kdybychom si do lesa stěhovali Zábleskové světlo s baterií, úplně přesně modelové svícení ateliéru nenapodobíme.


Proto za mě, i u těhotenského focení, vítězí ateliér. A je to i z důvodu, že velice ráda fotím ženy ve spodním prádle. U těhotenského focení se většinou k prádlu přidá třeba velká pánská košile nebo nějaký svetřík. Fotky z Ateliéru Šebestová jsou zkrátka fotky spíše odhalené, než oblečené.

A již hlediska pohodlí při převlékání a celkové pohody nastávající maminky, mi ateliér pro těhotné ženy přijde vhodnější.


Těhotenské focení s dětmi

Velice často se na těhotenské focení dostaví celá rodina, pokud už má starší sourozence. A tím se jedná více o rodinné focení.

Starší sourozenci, kteří se těší na miminko, jsou většinou 3 letí a starší.

Rodinné těhotenské focení určitě může proběhnout venku a využít tak přírodní scenérie a rekvizity.

Perfektně vypadá, když si starší potomek stoupne na pařez a dá mamince pusu na bříško. A podobné pózy.


Pózování rodiny a těhotenský styl fotek


Za mě je nejkrásnější styl fotek, když se modelové nekoukají do objektivu.

U těhotenského focení mi takové fotky přijdou daleko přirozenější, zachytí lépe intimitu celé rodiny.


Budu se na vás těšit v Ateliéru Šebestová



bottom of page