top of page

Focení jako terapie: Sebehodnota, sebepřijetí

Aktualizováno: 14. 4.

Asi si říkáte, jak téma sebepřijetí souvisí s fotografickým ateliérem? Jak souvisí s glamour fotografkou žen?

V dnešním příspěvku nabízím krátké zamyšlení nad tím, co většinu žen, které ke mně na focení přijdou, spojuje. Zjistila jsem, že ženy, které touží po krásných fotografiích sebe sama, zároveň touží nalézt svůj vlastní pevný bod. Jsou na dobré cestě, protože už si uvědomily, co jim chybí.

Zjistila jsem, že ženy řeší téma sebehodnoty ve svém životě hned několikrát. A často právě v té životní etapě, touží po krásných fotkách, touží si udělat radost, a proto zavítají ke mně do ateliéru. Kdy se nejčastěji trápíme otázkou vlastní dostatečnosti?


Kdy potřebujeme my ženy naboostovat své sebevědomí?


V životě hledáme sebe sama například když se rozvádíme, když se ztrácíme v každodennosti mateřské "dovolené", když se rozhodneme k proměně svého fyzického těla, ať už jde o hubnutí a nebo o estetickou chirurgii. Proměna těla přichází i sama, ne vždy vítána. A to s pubertou, v těhotenství, nebo s menopauzou. K tomu všemu můžeme přičíst ještě krizi středního věku, čas, kdy naše děti vylétnou z hnízda, kdy se ztratíme v business světě jako workoholičky, ve snaze vyrovnat se ostatním a být ještě lepší. Potom nevyhnutelně přichází syndrom vyhoření. Snaha zavděčit se ostatním bývá záludná.

Všechny tyhle životní etapy přivádí ženy ke mě do fotoateliéru. Mají chuť se zastavit, udělat něco jen tak, samy pro sebe, zlepšit si těžké životní období, ale i vnímání sebe sama. Ne nadarmo se říká, že fotograf by měl být tak trochu i psycholog. Pokaždé, když vyslechnu jeden životní příběh, žasnu, jak silné my ženy jsme, a co všechno dokážeme.


žena v záclonách, glomour svůdný snímek
Glamour fotky od Petry Rose z Ateliér Šebestová

Žena, která září, nejen v záři reflektorů


Postupně jsem si začala všímat, že skrze focení a krásné fotografie, které ode mně ženy dostanou, si léčí svou sebedůvěru, své vnímání sebe sama, že díky zážitku focení dokáží získat zpět svou ženskou sílu. Která v nich kdy byla. Jen je někdy hodně hluboko ukrytá. Do fotoateliéru vchází často žena plná starostí, ale také nejistoty. Plná strachu, během líčení se jí často třesou ruce. Vlastní focení je vystoupení z komfortní zóny. Je to konfrontace s naším já. S naší fyzickou schránkou, ale hlavně s naší energií a s naším sebevědomím a sebepřijetím.

Miluju ten pohled, kdy z ateliéru odchází žena, která září. Dělá mi obrovskou radost, vidět proměnu každé z vás při focení. Při loučení mám chuť říct.. Doufám, že jste si dohodla na večer rande nebo dámskou jízdu s kamarádkami, protože budete za hvězdu.. A tak to cítím pokaždé. To mě neskutečně dobíjí energií. Proto svou práci miluji.


A co sebevědomí fotografů, jak jsou na tom?


Vnímám, že focení je u většiny fotografů poslání. Je to má životní mise, která zároveň léčí i mně. Nevěřila bych, kolik fotografů začalo fotit právě kvůli svému vlastnímu tápání a vymezování své hodnoty. Své sebedůvěry. Shodla jsem se s fotografkami ženami, ale i s fotografy muži, že v jejich životě, většinou v dětství, nabrali často nějaký blok související s vlastním tělem, vzhledem, podobou. Někdo z nás byl tlustý, jiný měl velký nos, dalšímu se děti posmívali kvůli brýlím..

Co si budeme povídat, většina si nese z dětství nějaký ten mindrák, který si můžeme kdykoliv vytáhnout na světlo. Je tam někde ukrytý. Hluboko, nebo méně hluboko.

Ale v branži portrétních fotografů jsou lidé, u kterých se rozvinula díky tomu touha, ukazovat ostatním jejich krásu, vnitřní energii, ukazovat jim skrze fotografie to ,jak je vidí druzí, jak je vidí lidé, co je mají rádi.

Myslím, že to je můj skrytý záměr mé práce. A to je zároveň i ta největší radost, kterou mi má práce dává.


Top 8 životních momentů, kdy vyrazit do fotoateliéru


A na závěr mám pro vás 8 nejčastějších životních okamžiků, kdy si ke mně ženy chodí pro své glamour fotografie. Budete překvapeni, že to nejsou jen šťastné životní milníky..


  1. Narozeniny (nejčastěji 30 a 40 let)

  2. Výročí svatby (dárek k oslavě vaší lásky a vzájemného propojení)

  3. Před svatbou (jako svatební dar pro svého nastávajícího)

  4. Během mateřské dovolené (aby žena neztratila sama sebe)

  5. Během rozvodu (lék na osamělost a stres)

  6. Proměna těla (většinou úbytek váhy nebo plastika prsou)

  7. Menopauza (aby se žena cítila svou ženskou energii i po 50 ce)

  8. K 18. narozeninám (přechod do dospělosti, oslava ženského těla)


luxusní glamour fotografie ženy na sedačce v ateliéru Šebestová
Naboostujte svou sebedůvěru


Přeji hezké jarní dny a těším se na vás při focení

Petra Rose

56 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page