top of page

Na co se zeptat fotografa, než se pro něj rozhodnete

Aktualizováno: 8. 7.

Hledáte glamour fotografa, a nevíte podle čeho si vybrat?


Každý rozumíme svému oboru. Není ve vašich silách rozumnět všem zákoutím a nástrahám fotografické branže. Stejně tak já nevím, na co si dat pozor, když jdu kupovat auto.

Pripravila jsem pro vás 8 důležitých věcí, na které si dát pozor, na co se fotografa zeptat.

A platí to jak u focení svatebních fotek, tak u focení dětí, newborn, glamour a jiného ateliérového focení.


Foceni s balonky valentýnská jízda červené boty
Glamour focení v Ateliéru Šebestová

1) Kdo vybere fotky, které dostanete?

Glamour, svatba, nebo těhotenské focení? U všech focení je maximálně důležité, abyste se sami sobě na fotkách líbili. Ale kdo vybere fotky, které to budou? V každém fotografově balíčku je výstup retušovaná fotka.

Ptejte se svého fotografa, kdo výběr provede a jestli se na něm budete moct podílet. Zvláště u glamour fotek a u focení aktu tuhle možnost uvítáte. Fotograf vám může dát tip, ale úhel vašeho pohledu by měl být při výběru ten rozhodující.


2) Kdo retušuje fotky?

Budete se divit, ale i toto dělí například svatební fotografy na 2 základní tábory. Ne každý fotograf je ochoten obětovat svůj čas a prosedět ho u počítače. Přesto si myslím, že retuše fotek je zkrátka něco, co k výsledné podobě fotek neodmyslitelně patří. A že jsou to desítky hodin u počítače.

Jen fotograf ví, jaký byl jeho záměr při pořízení toho či onoho snímku. Kde zvýraznit oblohu a kde dát důraz na vaše oči. Proč tady vyretušovat jizvu na noze a jinde jí nechat. Navnímá vás jako člověka, vaší energii, i barevné ladění snimku ovlivní celkový dojem a náladu.

Znám spoustu fotografů, kteří paměťovou kartu předají grafikům a už se o nic nestarají.

Já si ale myslím, že výsledný snímek by měl být v rukách tvůrce od začátku až do konce. Navíc vaše osobní fotky neuvidí nikdo další a nepovolaný. A to u glamour nebo aktu určitě oceníte.

3) Co ostatní fotky, které nebudou ve výběru?


Každý fotograf nabízí balíčky fotek. A jsou to většinou fotky retušované, které balíčky útváří. Ale co ostatní fotky v galerii? Většina  fotoateliérů nevybrané fotky neposkytuje.  Jenže když se jich zeptáte, jak dlouho fotky archivují, jsou to jednotky let. Ostatní fotky proste zmizí. Co když je ale v galerii více než 10 hezkých fotek? Zeptejte se svého fotografa, zda nabízí možnost ostatni fotky dokoupit. Jsou focení, například newborn, která už nebudete moct nikdy zopakovat.

Někdy fotograf nabízí všechny fotky z galerie v menším rozlišení automaticky.

A v plné kvalitě za příplatek.

Jsou to vaše fotky.  Fotky, které sice nepostoupily do vašeho finálního výběru, ale i tak vám to na nich sluší. A je to vaše krásná vzpomínka. Ptejte se fotografa.

4) Objeví se někde mé fotky?

Fotograf by měl respektovat vaše soukromí a právo na to, odmítnout sdílení fotek. Na fotkách budete jako model vy. Na druhou stranu autor snímků zůstává stále fotograf.

A jak si vybere fotografa další klient, když ne podle publikovaných fotek? Pokud se jedná o fotky prezentovatelné, zejména svatby, rodiny, těhotenské fotky, měl by mít fotograf možnost se fotkami prezentovat.

Musíte ale vědět, ze oba máte právo veta. Vy mate možnost fotografovi zakázat jakékoliv sdílení. Na druhou stranu o fotograf má právo zakázku odmítnout, nebude-li se moct fotkami prezentovat.

Já musím zcela upřímně říct, že je pro mně demotivující, když vím, že se fotkami nemůžu prezentovat a ukázat je dalším potenciálním zájemkyním. Proto možnost sdílení s každou klientkou řeším, ale nenutím jí.

5) Fotky do 3 dnů nebo do 3 měsíců?

Galerie fotek, kdy je hotová? Každý je zvědavý na výsledek a je dobré si s fotografem domluvit předem, kdy fotky uvidíte. Každý fotograf má jiný postup, někdo z ruky nedává neupravené fotky, někdo nahraje galerii ještě v den focení, i když tak jak je. I s fotkami třeba se zavřenýma očima.

Retušované fotky mají také svůj čas, nekdo retušuje do týdne a někdy čekáte i půl roku. Otázka je, jestli například rodinné fotky s dětmi budou u babiček ještě aktuální.

6) Práce se světlem

 To je jedna z věcí, která by měla být poznat z fotografova portfólia. A je dobré se ujistit, ze i vaše fotky budou takové. Když se vám například líbí jemné portréty v protisvětle, je nemožné chtít je po fotografovi vytvořit v pravé poledne. Když se vám líbí fotky u okna v záclonách, nevybirejte si fotografa s ateliérem ve sklepě.

Vždy se ujistěte, ze budete s fotografem fotit presne ty fotky, které se vám líbí u nej v portfoliu. Většina fotografů si dnes ateliéry hodinově pronajímá, a na vaše focení může pronajmout úplně jiný fotoateliér.


7) Užijete si focení?

To do jisté míry závisí na osobnosti fotografa.

Focením si zvednete sebevědomí, uděláte si radost. Focení je do veliké míry i zážitek. Proto si s fotografem alespoň předem zavolejte, nebo naplanujte videohovor. Ať víte, že focení zvládnete s úsměvem na rtech.

8) Retuše fotek ještě jednou

Poslední odstavec chci věnovat ještě jednou retuším. Tentokrat bude řec o tom, co všechno se dá retusovat, a co skutečně fotograf umí retusovat, případně zda za to chce nějaký příplatek.

Pro každý fotoateliér nebo fotografa, totiž slovo retuš znamená něco jiného. Je důležité si předem zjistit, co vše vámi vybraný fotograf dokáže. A nebo za danou cenu je ochotný udělat. U mě platí asi toto. Nebudu za vás místo bílého pozadí vkládat ostrov, moře a palmy. Ale jinak jsem schopná vyretušovat a poupravit prakticky cokoliv.

Prodloužit nohy, zvětšit prsa, zúžit paže, zesvětlit oči, vymazat kruhy pod očima, ty mývají i děti. Vždy retušuji nedostatky pleti, sjednocuji její tón, odstraňuji záhyby kůže, nebo třeba zařízlá ramínka a punčošky. Nerada hýbu liniemi obličeje. Vždy je pro mě priorita, aby si na výsledné fotce zůstala žena podobná.

14 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page